E eşittir emceğküp'e karşı #MarchForScience

22 Nisan Dünya Günü'nde, dünyanın 600'den farklı noktasında bilim insanları #MarchForScience yani #BilimYürüyüşü için sokağa çıktı. Eylemcilerin başlıca derdi, Trump'ın iklim ve bilim politikalarına karşı sessiz kalmamak, bilimsel araştırmalarda başı çeken bir ülkede iklim değişikliğini "hurafe", bilimsel araştırma fonlarını ise "israf" olarak niteleyen bir yönetime tepkilerini göstermekti."Kansere çare bulmaya çalışıyoruz, lanet olsun [çeviri geleneğine sadık kalarak :)]" - "Bilimsel okur-yazarlığa politika oluşturmada ihtiyacımız var."

Beyaz Saray'ın yeni bütçe önerisi, bilimsel fonlarda 7 milyar dolarlık bir kesintiye yol açarak tıp araştırmalarını destekleyen Ulusal Sağlık Enstitülerini özellikle vuruyor. Ancak bununla kalmıyor: Hava durumu tahminlerinden su altı araştırmaları ve kıyı koruma çalışmalarına kadar yeryüzünü ve tüm canlıları etkileyen koşulları daha iyi anlamamızı sağlayan bilim emekçilerinin maddi imkânlarını daraltıyor.


"Ne istiyoruuuz? Bilim temelli politikalar! Ne zaman istiyoruuuz? Peer review [akran ya da hakem denetimi diyollar] yapıldıktan sonra""Bilimin olmadığı bir dünyada, hemşireler de olmaz." - "Buralar ısınmaya başladı." - "Anama saygıda kusur etme."

Karar vericilerin gerçeklere dayanan politikalar üretmesi, demokrasiyi güçlü kılan unsurlardan. Akademik bağımsızlık ve özgürlüğe vurulan darbelerin de ötesinde keyfî politikalardan, şaibeli referandum sonuçlarından, genel olarak ben-yaptım-oldu yaklaşımından ne yazık ki fazlasıyla aşina olduğumuz bir akıl fikir düşmanlığı protesto edildi yani #MarchForScience #BilimYürüyüşü'nde."Bilimsel yöntem işe yarıyor." - "İklim değil, sistem değişmeli."Einstein'ın dil çıkardığı Trump'ı eğitim ve akıl dizginleyebilir.

Bilim insanları derken, laboratuvarlarda gecesi gündüzü olmadan çalışan, sınırlı fonlardan pay kapabilmek için kendini durmadan ispat etmek zorunda bırakılan, bilimsel hakem değerlendirmeleri karşısında "bence böyle yaw" deme gibi bir lüksü olmayan insanlardan bahsediyoruz."E eşittir emceğküp = Alternatif gerçek"

Moleküler Biyoloji ve Genetik eğitimi almış ama laboratuvar önlüğünü bir kenara bırakmış biri olarak, dünyanın önde gelen bilim merkezlerinde çalışan arkadaşlarımın, Türkiyeli bilim insanlarının bazı paylaşımlarını sizlerle buluşturmak istedim. Çünkü aklımıza hakaret etmeyen bir dünyada yaşamayı hepimiz hak ediyoruz."Dünya Günü'nüz kutlu olsun! Bilim, muhalafet partisi değildir. #MarchForScience #BilimYürüyüşü de politikaları değil, gerçekleri savunmaktadır."Eyleme Harvard Medical School'da katılan Özge:

Sağ öndeki mavi montlu küçük kız, bugün bilim sayesinde burdaydı. Ona, 4 yaşındayken çok yüksek riskli, 4. seviyede nöroblastoma teşhisi konuyor. Klinik deneyler için seçiliyor ve iki kez kök hücre nakli yapılıyor. Tedaviden bir sene sonra, kanserden kurtuluyor ve bugün bilim için yürüyüşte konuşma yapanlardan biriydi. Diyeceğim o ki, geleceğiniz için bilimi destekleyin!

New York'tan Yıldız:"Bilim ile günlük hayat ne ayrılabilir, ne de ayrılmalıdır - Rosalind Franklin." - "Bilim bu, işe yarar, bitches!"

Heidelberg'den Veli:"Güzelce işbirliği yaptığımızda bilim bir harika." - "Cehalet mutluluk değil, suçtur." [blessing'le bliss karışmış olabilir mi, hocam?]

Frankfurt'tan Nesli Ece yürüyüşe neden katıldığını şöyle açıklıyor:

Etrafınıza bakın. Günlük hayatta elimizin değdiği her şeyde bilim var, yılların araştırması var, binlerce kişinin emeği var, ve en önemlisi Dünya’nın bize sağladığı kaynaklar var. Yeryüzünün sadece kuru bir kabuk olduğu, şimdi sahip olduğumuz bilgi, teknoloji ve tarımın yok olduğu, kapkaranlık bir Dünya’ya doğmuş olduğunuzu hayal edebiliyor musunuz? Ben edemiyorum, etmek istemiyorum. Ancak cehaletle verilecek birkaç yanlış kararla böyle bir geleceğin mümkün olduğunu biliyorum. Bilim veya çevre bir görüş, bir fikir değildir, insanlığın hâlâ hayatta olmasının yegâne sebebidir.


"Sessizlik değil, bilim." [kâfiye gitti ama... "Sükûtu men, herkese fen"?]

Boston'dan Cem:


"Gri madde önem taşır." [yine bir İngilizce kelime oyunuyla karşı karşıyayız, sayın seyirciler, sinir sistemindeki boz/gri maddeden yola çıkarak "kafa bu, boru değil" mesajı veriyorlar, "boz madde bu, bozaya benzemez" diyorlar, olabilir mi?] 

Bilim insanlarının dünya çapında eylemler örgütlemesine yol açan politik gelişmelere dair daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, Endişeli Bilim İnsanları Birliği Başkanı Kenneth Kimmell'ın kaleme aldığı Guardian makalesini İngilizce aslından ya da benim çevirimden okuyabilirsiniz:

Bilim insanları neden mi direniyor? Trump'ın gerçeklerle savaşmasından usandık artık

Bu blogdaki popüler yayınlar

Norveççe Öğrenmeye Nereden Başlamalı?

Norveç'in "ayıp" gençlik dizisi: Skam

Neden, Nasıl ve Nerede Arapça Öğrenmeli?