Suriyeli Çocuklara App: Antura ile Harfler

Suriye'deki savaşın 6. yılını doldurmasıyla en az 2,8 milyon Suriyeli çocuğun okula gidemediği söyleniyor. Buna bir çözüm sunmak adına Norveç Dışişleri Bakanlığı'nın 2015'te duyurduğu bir uygulama yarışması, eğitime erişim için yeni teknolojilerden yararlanmayı hedefliyor.

Bakanlığa bağlı Norveç Kalkınma İşbirliği Ajansı Norad'ın başlattığı EduApp4Syria (Suriye için Eğitim Uygulaması) yarışması, okula gidemeyen Suriyeli çocukların Arapça okuryazarlığını artırma ve psikososyal durumlarını iyileştirme amacıyla yola çıkmış.

Yarışmanın kazananı Antura ile Harfler, dünyanın dört bir yanına savrulmuş harflerin izinde çocukları maceradan maceraya sürüklüyor. Cologne Game Lab, Video Games Without Borders ve Wixel Studios'un geliştirdiği uygulama, ücretsiz olarak indirilebiliyor ve internet bağlantısı olmaksızın kullanılabiliyor.

Suriye'deki ilkokul müfredatına göre hazırlanan uygulamada, çocuklar Antura adlı köpeğe yardım ederek çeşitli oyunlar aracılığıyla Arapçalarını ilerletiyorlar. 4 yaşından 11 yaş üstüne kadar farklı seçeneklere sahip uygulamanın geliştirilmesi sırasında psikolojik danışmanlar da katkılarını sunmuş.

Gıdıklanan, oradan oraya koşturan, oyun arkadaşlığı yapan harflerin olduğu projeye dair Cologne Game Lab Eşmüdürü Prof. Gundolf S. Freyermuth şöyle diyor: "Bu proje, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için dijital oyunların sahip olduğu muazzam potansiyeli gözler önüne seriyor."

"Elif'ten ya'ya bu benim dilim, sevdiklerim" diyen Antura'dan Suriyeli çocuklara hizmet sunan örgütlere bahsetmenin tam zamanı!

Bu blogdaki popüler yayınlar

Norveççe Öğrenmeye Nereden Başlamalı?

Norveç'in "ayıp" gençlik dizisi: Skam

Neden, Nasıl ve Nerede Arapça Öğrenmeli?